Működési engedélyek - ügyleírás
A rendelet hatálya a kis- és nagykereskedelmi, a jármű- és üzemanyag-kereskedelmi, a lakossági fogyasztási cikk javítószolgáltató, a vendéglátó, a szálláshely-szolgáltató, az idegenforgalmi és a kölcsönző tevékenységet folytató kereskedőre, a saját előállítású áruját üzletben értékesítő termelőre terjed ki.
Győr város közigazgatási területén létesített üzletre a jegyző nevében a Közigazgatási Osztály működési engedélyt ad ki. A formanyomtatvány - mely a hivatalnál is beszerezhető - kitöltésével, valamint a szükséges okmányok csatolásával lehet a kérelmet benyújtani.
A kérelemhez csatolni kell:
- 10.000,- Ft értékű illetékbélyeget
- az üzlethelyiség használati jogosultságát igazoló okiratot
- az üzlethelyiségre vonatkozó építésügyi hatósági engedélyt (jogerős használatbavételi, vagy rendeltetési-mód változási határozat)
- a tevékenység végzésére jogosító okiratot (cégkivonat, vagy cégbírósági végzés, vagy őstermelői igazolvány, vállalkozói igazolvány)
A kérelem beérkezése után az iktatott ügyiratokat az ügyintéző tartalmilag és formailag felülvizsgálja. A felülvizsgálat során megállapításra kerül, hogy a kérelem megfelel az előírásoknak vagy intézkedni kell hiányzó okmányok vagy adatok pótlására. Amennyiben a vállakozás eleget tett a hiánypótlásnak, úgy indokolttá válik annak ellenőrzése.
Ezt követően az ügyintéző beszerzi a szakhatósági hozzájárulásokat. Az összes hozzájárulás megszerzése után sor kerülhet a közigazgatási határozat meghozatalára és a működési engedély kiadására.
A működési engedély elkészültéről az osztály a vállalkozást értesíti, majd azt részére átadja.
Az engedély kiadásáról értesteni kell az APEH-t, a közreműködő szakhatóságokat, a Fogyasztóvédelmi Felügyelőséget, a Győr-Moson-Sopron Megyei Munkaügyi Felügyelőséget, a Vámhivatalt, valamint a hatáskörét érintő ügyekben a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalt.
A működési engedélyről oldalanként 100,- Ft-nyi illeték lerovása mellett adható ki hiteles másolat. A működési engedély másolatért 3.000,- Ft értékű illetéket kell fizetni.
A nyitvatartási idő megváltozásáról a kereskedőnek a jegyzőt 5 munkanapon belül értesítenie kell. A kereskedő az üzlet tervezett megszüntetésének időpontjáról 30 nappal korábban köteles a vásárlókat és a jegyzőt tájékoztatni. Az üzlet megszűnése esetén a működési engedélyt haladéktalanul a Közigazgatási Osztályon az erre a célra rendszeresített nyomtatvány kitöltése mellett - vissza kell adni.
Adatváltozás esetén történő működési engedély cseréjéhez szükséges okmányok:
Módosításnak minősülő adatváltozás:
a) a kereskedő nevének - ide nem értve a kereskedő személyében bekövetkezett változást -, cégnevének,
b) a kereskedő székhelyének és
c) a kereskedő statisztikai számjelének változása.
A kitöltött kérelemhez csatolni kell:
- 3.000,- Ft értékű illetékbélyeget,
- cégbírósági végzést, vagy a vállalkozói igazolvány módosításáról szóló hatósági bizonyítványt, vagy az adószám változását igazoló APEH igazolást.
Működési emgedéllyel rendelkező kereskedő bejelentési kötelezettségei:
Vendéglátó üzletben a vendégek szórakoztatására műsoros előadás, zene, tánc rendezhető, továbbá szerencsejátéknak nem minősülő szórakoztató játék (teke, billiárd,kártyajáték, játékautomata, stb.) folytatható, szórakoztató játékautomata, valamint a II. kategóriás játékterem üzemeltetésére vonatkozó feltételek szerint pénznyerő automata működtethető. A szolgáltatások nyújtását a kereskedőnek be kell jelentenie a jegyzőnek és a Városi Rendőrkapitányságnak.
A II. kategóriájú játékterem működtetését az üzlet működési engedélyére fel kell vezettetni. A működési engedély záradékolásához az eredeti működési engedélyt és a játékterem engedélyt kell a kereskedőnek a hivatalhoz benyújtani.
Minden alkoholtartalmú ital (szeszes ital) kimérését a kereskedőnek be kell jelentenie a Városi Rendőrkapitányságnak és a Vámhatóságnak.